Що приховує сучасна косметика?

Опубліковано: 13.09.2018,   Оновлено: 09.12.2021


косметикаЩоб отримати дешеві замінники натуральних косметичних компонентів, хіміки створили низку синтетичних субстанцій з нафти і навіть розробили абсолютно нові, неіснуючі в природі молекули. До цього часу ведуться суперечки про те, як результати подібної «творчості» впливають на навколишнє середовище та здоров’я людини, але об’єктивних досліджень і результатів у цій галузі немає ще й досі. Існують припущення, що синтетичні речовини стимулюють ріст ракових клітин, викликають алергію, накопичуються в тканинах організму, зокрема в материнському молоці, сприяють виникненню запалень, впливають на гормональну систему.

 

СКЛАД КОСМЕТИЧНИХ ЗАСОБІВ

  1. Функціональна частина – основа, яку утворюють вода та олії.
  2. Емульгатори – підтримують консистенцію та однорідність.
  3. Консерванти – продовжують термін зберігання продукту.
  4. Фарбники – надають бажаного кольору.
  5. Ароматизатори – забезпечують різноманітні запахи.

  

ОСНОВА, АБО ПАРАФІН, МІНЕРАЛЬНІ ОЛІЇ ТА СИЛІКОН

Основа становить 80% об’єму засобу та є важливою умовою його ефективності. Виробник має можливість використовувати для основи натуральні олії та жири, мінеральні олії й такі їхні похідні, як парафін (Paraffinum Liquidum), вазелін (Petrolatum) або синтетичні матеріали, наприклад, силікони.

Силікони і мінеральні олії більш популярні серед виробників, оскільки вони дешеві. До того ж їх легше структурувати, вони добре витримують коливання температури, не мають запаху. З точки зору ж екології ці «мертві» речовини не приносять жодної користі шкірі та погано розкладаються в навколишньому середовищі. Більше того, вони утворюють на шкірі плівку, заважаючи її нормальному функціонуванню, та накопичуються в організмі.

Рослинні олії коштують дорого і використовуються здебільшого у виробництві сертифікованої органічної косметики. Їх виробництво не забруднює навколишнє середовище, а дія цих олій повністю відрізняється від дії синтетичних матеріалів. Рослинні олії зволожують і пом’якшують шкіру, стимулюють процеси регенерації, перешкоджаючи старінню. Вони багаті вітамінами і жирними кислотами, виконують роль натурального сонцезахисного фільтра, регулюють жировий шар, допомагають шкірі засвоювати поживні речовини. Іншими словами, рослинні олії не лише утворюють основу косметичного засобу, але і діють як активні речовини.

 

219ЕМУЛЬГАТОРИ

Поліетиленгліколь (ПЕГ) та поліпропіленгліколь (ППГ) використовують як дешеві та ефективні емульгатори, в’яжучі речовини та пом’якшувачі. Їх отримують з токсичної канцерогенної сировини, яку, між іншим, використовують і для виробництва бойового газу масового знищення. Виробництво цих речовин досить шкідливе для навколишнього середовища і вимагає особливо суворого дотримання правил безпеки.

Фталати (ПВХ, BBP) розчиняють і зв’язують інші інгредієнти, забезпечують їх м’якість та олійну консистенцію. Додають до багатьох помад та лосьйонів, іноді не вказуючи їх вміст на етикетках. Дуже канцерогенні, порушують гормональний баланс, можуть бути причиною раку грудей, спричиняють вроджені вади у дітей, перешкоджають правильному формуванню статевих органів.

В органічній косметиці використовують високоякісні цукрові емульгатори – суміш жирних кислот, цукру і тепла. Замість емульгаторів у натуральній косметиці часто застосовують бджолиний віск (Cera Flava), лецитин (Lecithin), естери молочної та лимонної кислоти (Glyceryl / Cocoate / Citrate / Lactate).

 

Пам’ятайте!

Косметика і парфумерія, що містять фталати, можуть зіпсувати сперму. Американські вчені вивчали реакцію 168 чоловіків, які отримували «дозу» фталатів з косметичними засобами. Результати дослідження дають підставу стверджувати, що під впливом фталатів зростає число пошкоджень ДНК у сперматозоїдах, що впливає на ризик безпліддя, ймовірність невиношування або появи вроджених вад розвитку в дитини.

 

КОНСЕРВАНТИ

Парабени (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben) – продукти переробки нафтопродуктів, які руйнують ензими і практично вбивають усі живі клітини, а також діють як «чужі» естрогени. Накопичуються в організмі, порушують гормональну рівновагу та збільшують ризик розвитку раку молочної залози. Спеціалісти стверджують, що парабени було виявлено у 18 з 20 пухлин грудей!

Формальдегіди – ефективні протимікробні засоби, які є надзвичайно отруйними. Викликають подразнення очей, носа, горла. Погіршують роботу печінки, органів дихання, імунної системи. Часто використовують у складі туші для вій, лаках для нігтів, шампунях, кремах проти зморщок, дезодорантах.

Як консерванти також використовують галогенні речовини – синтетичні хлоро-, бромо- та йодовмісні речовини, феноли. Вони часто викликають алергію, токсично впливають на органи дихання, серцево-судинну систему, печінку та нервову систему, накопичуються у тканинах, руйнуючи їх.

Органічну косметику консервують за допомогою природних засобів – ефірних олій, вітамінів, антиоксидантів, молочних та рослинних ензимів, пастеризації без радіації, доповнюючи все це спеціальним пакуванням: темним склом, вакуумною упаковкою тощо.

 

ФАРБНИКИ

Яскраві кольори – червоний, помаранчевий, жовтий – косметиці надають фарбники на основі азоту, які є досить токсичними. Вони руйнують клітини печінки, викликають сильну алергію у людей, що не переносять аспірин.

Фарбники позначують літерами CI та числом, наприклад, CI 15985 чи CI 75810. З першого погляду не відрізнити, який з них містить азот, а який натуральний. Тому надійніше обирати косметику без фарбників чи сертифіковану органічну, де використано лише натуральні чи мінеральні фарби (трави, рослини, овочі, кору тощо). Особливо це стосується декоративної косметики – якщо у кремах та зубних пастах міститься близько 0,5% фарбників, які можуть викликати подразнення, то засоби декоративної косметики містять до 30% фарбників.

 

АРОМАТИЗАТОРИ

Алергія на ароматизатори – одна з найпоширеніших: 4 з 10 людей відчувають дискомфорт, користуючись ароматизованими косметичними та миючими засобами. Найчастіше алергію викликають такі речовини: Cinnamal, Isoeugenol, Oak moos та Tree moos. Потенційно алергенними речовинами є: Amyl cinnamal, Amylcinnamylalcohol, Anisyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Benzyl salicylate, Citral, Citronellol, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Hidroxycitronellal, Lilial, d-Limonene, Linalool, Methyl heptin carbonate.

Досвід і тести за участю добровольців показують, що алергіки краще переносять натуральні ароматизатори, ніж синтетичні, тому що їх отримують з рослин, а не з вугілля і нафти.

 

ЦІКАВО!

Мускус, який використовують у виробництві парфумів (особливо чоловічих), уже кілька років звинувачують через канцерогенну дію. Використання окремих хімічних сполук мускусу заборонено, а застосування інших суворо регулюється, оскільки існують серйозні підозри щодо його здатності накопичуватися в організмі, впливати на нервову систему і викликати розвиток раку сім’яників. І все ж дуже складно заборонити використання настільки популярної речовини, особливо тому, що натуральний секрет мускусних оленів неймовірно дорогий – до 100 000 євро за кілограм, і його отримання не є етичним з точки зору захисту тварин.

  

 Ми навели неповний перелік загадкових компонентів косметичних засобів, але цього, мабуть, досить для того, щоб ви могли краще орієнтуватися у великому косметичному світі і стати розумним споживачем. Якщо досконале вивчення кожного незрозумілого компонента – досить клопітка справа, запам’ятайте просте правило: якісна та корисна косметика повинна бути без різкого запаху та яскравого кольору.

http://organic.ua/uk/lib/2749-gola-pravda-abo-shho-pryhovuje-suchasna-kosmetyka