Паразити

Про друзів наших найменших

Про кого це я? Та про мешканців нутра нашого. Здогадалися? Так-так це вони, мікробчики наші. А якщо серйозно, то хочу поділитися досить цікавими даними про мікрофлору кишечника. Багато людей знають, що є такі от жителі, але чи знають вони про всю суть цього співіснування?
Чули таку рекомендацію: «бажано вживати йогурти після лікування антибіотиками»? Для чого це? Так, треба відновити мікрофлору кишечника, яку вбив використаний антибіотик. Але для чого це робити?
В сучасному трактуванні нормальна мікрофлора кишечника – це сукупність мікроорганізмів, які постійно заселяють кишечник і утворюють такий собі біологічний бар’єр, що захищає від патогенних мікробів. Я люблю порівнювати це на прикладі гуртожитку. Наш кишечник виступає у ролі гуртожитка, який заселяють корисні бактерії. В такому випадку коли немає місця в гуртожитку, тоді і немає куди заселитися патогенній мікрофлорі.
Ви не думаєте, мікроорганізми в кишечнику не розслабляються. Вони багато трудяться і в кінцевому результаті виконують багато важливих функцій. Що ж такого вони роблять? Вони беруть участь в процесах травлення і всмоктування поживних речовин, регулюють моторику кишечника, синтезують вітаміни, ферменти, амінокислоти, проявляють бактерицидну та бактеріостатичну функції, беруть участь в утворенні імунітету. Багато всього. Правда? А тепер давайте конкретніше.
В процесі життя мікроорганізми виробляють ензими, вітаміни, розщеплюють компоненти їжі. Це забезпечує травлення як у мікроорганізму так і у макроорганізму (людини). Для власного захисту бактерії частково нейтралізують токсини, синтезують бактерицидні та бактеріостатичні речовини, які пригнічують ріст дріжджів, грибків і бактерій. Таким чином вони допомагають і нам утримувати здоровий склад мікрофлори.
Не мало важливим є і те, що кишкова флора поїдає відмерлі клітини кишечника (природнє відмирання). Якщо б цього не було, то такі клітини ставали б субстратом для розвитку гнильної мікрофлори. А це погано і веде до дисбактеріозу.
Кишкові бактерії синтезують значну кількість вітамінів і деякі незамінимі амінокислоти, які ми часто не отримуємо з їжею.
Здоровий кишечник – це зал для тренування клітин нашого імунітету. Чому ж так зараз поясню. Весь кишечник усіяний маленькими лімфатичними вузликами, котрі є місцями перебування клітин імунітету. Власне це Т- і В-лімфоцити. Т-лімфоцити є, такими собі, вічно голодними клітинами, котрі полюють на все погане і поїдають це. В свою чергу, В-лімфоцити ситі, але мають «хімічну зброю», якою знищують патогенні фактори. Ось такі вони мікроскопічні солдати.
Для того, щоб навчитись воювати з патогенними бактеріями, вірусами, чужорідними білками, токсинами та всіляким іншим клітинам імунітету треба тренуватися. Ділянки, де є кишкова мікрофлора і є тим місцем, де тренуються наші солдати. Тобто нормальна мікрофлора не атакує кишечник, і не становить загрози організму, але є чужорідними істотами. Тому клітинам імунітету на них дуже зручно тренуватися. Такі треновані клітини завжди готові і швидко реагують на різні патогенні фактори.
Варта зауважити, що для власного захисту мікрофлора розщеплює не тільки токсини, але і мутагени, канцерогени і алергени. Захищаючи таким чином себе, вони нехотячи оберігають від цих сполук і наш організм.
Я, думаю, ці факти заставляють задуматись про крайню необхідність здорової кишкової мікрофлори. Проте це не означає, що додаючи до свого раціону йогурти, квасне молоко, закваски чи інші кисломолочні продукти ми можемо забути про нестачу здорової мікрофлори. Молочні продукти насправді не є самим важливим.
Для того, щоб зрозуміти, що саме потрібно для здорової мікрофлори необхідно згадати про поняття пробіотиків і пребіотиків. Пробіотики – це, власне, і є живі мікроорганізми. Пребіотики — це неперетравлювані компоненти їжі, які вибірково стимулюють ріст мікрофлори кишечника людини. Такими компонентами їжі виступає клітковина. Ось ця клітковина, яку ми не перетравлюємо є поживним середовищем для мікрофлори. Природнім джерелом клітковини є більшість рослинних продуктів. Особливо багаті на клітковину висівки, злаки і вироби з цільнозернового борошна, коренеплоди (салера, морква, буряк тощо), більшість зелені, (в тому числа капуста, артішоки, броколі та інші), фрукти (груші, яблука та інші), ягоди, з бобових – це сочевиця.
Отже, вживання лише кисломолочних продуктів не дає ефекту, оскільки, не вживаючи необхідної кількості продуктів багатих на клітковину мікрофлорі просто не буде чим живитися і вона відмирає.
В чому є проблема? За оцінками дієтологів, в раціоні сучасної людини (особливо тих, хто живуть у великих містах) є великий дефіцит пребіотиків (продуктів багатих на клітковину). Саме цей дефіцит виник при переході на продукти швидкого приготування, використання борошна вищого ґатунку (фактично повністю позбавленого клітковини), вживання дуже малої кількості зелені, фруктів та овочів. Саме це поясню поширення дисбактеріозів, алергій, раку, загального імунодефіциту та іншим захворювань, які вже є вторинними (нашарованими).
До речі, сучасні дані вказують, що ефективним при лікування дисбактеріозів є навіть просто вживання пребіотиків. Тому, що на них росте лише корисна мікрофлора а все інше негативне не витримує конкуренції і відмирає.
Актуальним буде вислів: «ми відповідаємо за тих кого приручаємо». Тобто, заселяючи власний кишечник здоровою мікрофлорою подумайте чим будете її кормити.
Будьте здорові!

Автор:
Коростіль Христина